Hasta Bilgilendirme Videoları

Bu videomuzda sizlere, tenisçi dirseği olarak bilinen ''Lateral Epikondilit''den bahsedeceğim.

Merhaba, bu günkü konumuz oldukça popüler olan ''Eksozomlar''.

Diz kıkırdak hasarı (artroz, kireçlenme) olan hastalarımızdan en çok aldığımız sorulardan bir tanesi de ''Kollajen kullanmalımıyım, kullansam işe yarar mı?''

Soru-cevap etkinliğinde merak edilen sorulardan bir tanesi de''Ortopedik problemler bu kadar geç iyileşmek zorunda mı? '' idi.

Ön çapraz bağ yaralanmasında hangi durumlarda cerrahi ?

Ön çapraz bağ ameliyatı, sıklıkla spor yaralanmaları sonrası meydana gelen çapraz bağ hasarı nedeniyle oluşabilecek eklem gevşekliğini (laksite) engellemek amacıyla uygulanan bir operasyondur. Bu ameliyat, eklem stabilitesini yeniden sağlamayı, hareket kabiliyetini geri kazandırmayı uzun vadede ise kıkırdakları korumayı amaçlar. Peki her ön çapraz bağ yaralanmasında ameliyat gerekli midir ?

kas yaralanması nedir ? nasıl anlaşılır ?

Bu videoda sporcularda oldukça sık karşılaştığımız ve oldukça can sıkıcı bir sorun olan 'Kas Yaralanmalarını' ele alıyoruz. Kas Yaralanmalarının evrelerini, görülebilecek semptomları ve uygulanabilecek tedavi yöntemlerinden bahsettik. Bir sonra ki videoda ise 'Kas Yaralanması Yaşadığımızda Ne Zaman Doktora Başvurmalıyız?' konusuna değineceğiz.

Eksozom Nedir? Nasıl elde edilir? Ne işe yarar? 

Düz Tabanlık Nedir? 

Ortopedi Asistanlığı için temel öneri

Ortopedik sorunlar neden geç iyileşir? 

Kalça ağrısının en sık nedenleri

Kalça ağrısı günlük pratiğimizde oldukça sık karşılaştığımız ortopedik sorunlardan birisi. Bir çok farklı sebebi olsa da sizler için en sık görülen sebepleri güncel bilgilerimiz doğrultusunda sıralamaya çalıştık. Genelde en sık görülen kalça ağrısı sebebi olan kalça kıkırdağının aşınması nasıl  gelişiyor? Bunun da temelde 3 farklı sebebi var.  Bu sebepleri de en basit şekilde anlatmaya çalıştık.

Kas yaralanmaları ne zaman ciddiye alınmalı

İlk videomuzda 'Kas Yaralanmalarını' ele almıştık. Bu sefer devamı olan videomuz, Kas Yaralanmalarında Doktora Ne Zaman Başvurmalıyız?. Bu sorunun cevabı aslında karışık gözükse de, oldukça basit. Video'da anlattığımız kısımlarda gerçekleşen önemli hususlardan bir tanesi bile var ise bir doktora başvurmakta fayda var.Omuz ağrısı ne zaman önemsenmeli? 

Omuz Ağrısının en sık 5 sebebi nedir?

Kalça kırıkları

Kollajenler gerçekten işe yarıyor mu? 

omuz (Rotator manşet) yırtıkları tedavisi

Bu videoda omuz rotator kılıf (döndürücü manşet) yırtıklarına genel yaklaşımımız hakkında bilgiler sunuyoruz.

Donuk omuz nedir tanı ve tedavisi nasıldır ?

Donuk omuz (Frozen Shoulder) ile ilgili kısa ve güncel bilgileri aktardığım videomu izleyip lütfen varsa sorularınızı yorumlar kısmından iletiniz.

Doğumsal tetik parmak nedir? 

Doğumsal Tetik Parmak ve tedavisi hakkında detaylı bilgi videomuzda.

Başparmak Kökü kireçlenmesi

Başparmak Kökü (Karpometakarpal Eklem) Kireçlenmesi hakkında merak edilenleri yanıtladık.

Klavikula kırıkları

Omuz çevresinde çok sık görülen köprücük kemiği (klavikula) kırıkları hakkında genel bilgiler

Ön Çapraz bağ cerrahisinde tendon alımı

Ön çapraz bağ cerrahisi sırasında kullanılan hamstring tendonlarının nasıl alındığını izleyebilirsiniz. (Cerrahi görseller hassas kişiler için önerilmez)

diz protezi sonrası takılma - patellar clunk sendromu

Diz protezi sonrası çekilen grafilerde her şey normal gibi görünebilir ama her şeyden önce düzgün bir muayene ve değerlendirme gereklidir. Diz protez sonrası diz kapağı altında gelişen iyileşme dokusuna bağlu oluşan ağrıları ve takılma hissinin kapalı yöntemle tedavisi mümkündür. Videoda artroskopik (kapalı) işlemin görüntülerini ve muayene bulgularımızı izleyebilirsiniz. 

DOĞUMSAL AYAK PARMAĞI KISALIĞI - UZATMA CERRAHİSİ

Brakimetatarsi, ayaktaki bir veya daha fazla metatarsal kemiğin kısalması ile karakterize tıbbi bir durumdur. Metatarsal kemikler ayağın ortasında bulunan ve ayak parmaklarını orta ayağa ve arka ayağa bağlayan uzun kemiklerdir. Bu kemiklerden bir veya daha fazlasının anormal derecede kısa olması, ayağın işlevi ve görünümüyle ilgili çeşitli sorunlara yol açabilir.

OMUZ (ROTATOR MANŞET) YIRTIKLARI NASIL İYİLEŞİYOR

Bu videomuz kapalı yöntemle tamir ettiğimiz omuz döndürücü (rotator) manşet yırtığı olan hastamızın tamir öncesi ve sonrası takiplerindeki iyileşme evrelerini aktarmaya çalıştım. 

Ön çapraz bağ cerrahisi ne zaman yapılmalı?